İngiltere Yaz Okulları

ingiltere-yaz-okullari-image2

İngiltere Yaz Okulları

İngiltere’nin Türkiye’den gidecek öğrenciler için en büyük avantajlarından biri yakınlığıdır. Türkiye’den yalnızca 4 saatlik uçuşla İngiltere’ye gitmek mümkün.  Ayrıca THY, British Airways, Pegasus gibi havayolu şirketleriyle direkt uçulabileceği gibi, alternatif pek çok havayoluna ait aktarmalı seferlerde bulunuyor.  Buna bağlı olarak Türkiye’den İngiltere’ye ve İngiltere’den Türkiye’ye her gün onlarca sefer bulunuyor. Mesafedeki bu yakınlık ve ulaşımda ki kolaylık özellikle çocuklarını emanet edecek olan ebeveynler için çok büyük bir tercih nedenidir.

İngiltere’nin bir başka avantajı 18 yaş altı için yaz okulu programlarını en uzun süredir yapan ülke olmasıdır. 60 yılı aşkın bir süredir her yıl onlarca ülkeden binlerce yaz okulu öğrencisi İngilizce’nin anavatanı ve yaz okullarının menşei olan İngiltere’ye akın eder.

7-18 yaş arası isteyen tüm öğrenciler bu programlara katılabilir. İngiliz hükümetinin koyduğu kurallar dolayısıyla yaz kampı programı bulunan okulların 18 yaş altı öğrenciler için yüksek seviyede güvenlik önlemleri bulunur. 18 yaş altı vizesi  (Child Visitor) için en ayrıt edici ve önemli nokta öğrencinin  anne ve babasından alınmış noterden onaylı muvafakatname  (izin) belgesi olması ve İngiltere’de kalacağı konaklamanın kesin olarak belirlenmesi, adres ve telefon bilgilerinin vize görevlilerinin kontrol edebilmesi için gerçek ve doğru olarak vize dosyasında belirtilmiş olmasıdır. Çoğu okulda, öğrencilere okul tarafından özel seyahat-sağlık sigortası yaptırılır.

İngiltere yaz okulları katılımcılarının yaşlarının küçük olması nedeniyle yetişkin öğrencilerden ayrı olarak  daha sıkı güvenlik önemleri alınır. Örneğin, 18 yaşın altındaki bir öğrenci ailesinin izni olmadan serbest olarak dışarı çıkamaz, içki içemez.  Konaklamalarda aile yanı tercih edilmişse bu aileler özel olarak seçilir. Yurt/kampüs konaklama da seçilebilecek diğer bir konaklama alternatifidir. Yurtlarda 7-24 görevli yetişkin bir bulunur. Hatta okullar genellikle en az bir yetişkinin öğrencilerle birlikte yurtta kalmasını sağlanır.

Yaz kampları yaz tatili için yurtdışına çıkan öğrencilere özel olduğu için yalnızca yaz tatili dönemi kapsar.  Her okulun başlangıç tarihi farklıdır. Bununla birlikte genel olarak Haziranın son haftası ile Ağustosun son haftası arası, en az 2, en fazla 10 haftalık programlar halinde düzenlenir.

Katılan öğrenciler  alacakları genel İngilizce programının yanı sıra çeşitli aktivite programlarından da yararlanır. Bu aktivite programları öğrencilerin genel becerilerini geliştiren ve bulundukları ortama adaptasyonlarını sağlayan programlardır.

Bu aktiviteler genellikle sporda; eğitmenler eşliğinde futbol, basketbol, voleybol, yüzme, tenis gibi başlıca spor dallarının yanı sıra dil gelişimi için; öğretmenler eşliğinde çeşitli tiyatral dil ve grup oyunları, dil oyunları, özel gösteriler, grup liderleri eşliğinde şehir merkezine, komşu şehirlere, tarihi mekan ve müzelere yapılan haftalık tam ya da yarım günlük gezileri  içerir.

Yaz okulu programları aldıkları kaliteli ve yoğun genel İngilizce’nin yanı sıra öğrencilere özgüven ve özsaygı aşılar. Kısada olsa ailelerinden ayrılan ve tanımadıkları bambaşka bir ortamda dünyanın çeşitli ülke ve farklı kültürlerinden gelmiş yaşıtı gençlerle bir araya gelmek, gençlerin kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlar.